IMAGE آیا شما عوارض تفکیک ملک خود را پرداخته اید؟
جمعه, 29 آذر 1398
یکی از مواردی که بسیاری از خریداران و حتی فروشندگان... ادامه مطلب ...
IMAGE اطلاعیه در خصوص انتقال اسناد پلاک 89 اصلی حوزه ثبتی دماوند
پنج شنبه, 16 مرداد 1399
به اطلاع کلیه خریداران محترم املاک واقع در محدوده پلاک... ادامه مطلب ...
IMAGE اهمیت عوامل فنی در هنگام انتخاب و خرید ویلا در آبسرد
دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399
بسیاری از ما از تکان های ناگهانی و شدید زلزله هراس... ادامه مطلب ...
IMAGE بدون تحقیق و مشورت در آبسرد ملک نخرید
دوشنبه, 09 دی 1398
این روزها خرید ملک در آبسرد اندکی دشوار شده چرا که از... ادامه مطلب ...
IMAGE بدون مشورت با کارشناس متخصص در دماوند ملک نخرید
پنج شنبه, 22 آبان 1399
تنظیم قرارداد خرید و فروش املاک امری تخصصی است، اما... ادامه مطلب ...

اهمیت عوامل فنی در هنگام انتخاب و خرید ویلا در آبسرد

اهمیت عوامل فنی در هنگام انتخاب و خرید ویلا در آبسرد

بسیاری از ما از تکان های ناگهانی و شدید زلزله هراس داریم و تقریباً همه ما از تبعات زلزله و خرابی های بعد از آن واقعاً می ترسیم ولی آیا واقعاً این ترس و هراس ما از زلزله در نحوه تصمیم گیری ما برای خرید ویلا موثر است؟
تجربه ثابت کرده بیش از 99 درصد خریداران ویلاهای آبسرد در هنگام انتخاب و خرید، فاکتورهایی نظیر قیمت،امکانات و انشعابات،راه های دسترسی ،وجود استخر، شکل نما و... را به عنوان ملاک اصلی انتخاب و خرید در نظر گرفته و به هیچ عنوان به مبحث بسیار مهم استحکام بنا و مقاومت ساختمان در برابر زمین لرزه توجه ای ندارند.

متاسفانه اغلب ویلاهای ساخته شده در خارج از بافت شهری و روستایی که بصورت غیرمجاز ساخته شده اند به علت نداشتن نقشه مهندسی و نبود نظارت مهندس ناظر از استحکام لازم در برابر زلزله های متوسط  و شدید برخوردار نبوده و اساساً جزء بناهای غیر ایمن طبقه بندی می شوند.
از سوی دیگر احداث این ویلاها بر روی خاک کشاورزی و نباتی و عدم اجرای فونداسیون و از همه بدتر عدم بکارگیری سازه های استاندارد باعث شده که بسیاری از این ویلاها پس از مدتی دچار نشست و ترک خوردگی اساسی و حتی تخریب موضعی گردند.
یکی از بهترین روش ها برای کسب اطمینان از استحکام بنا مشاهده نقشه تائید شده سازه بوسیله مهندسان ناظر ذیصلاح در رشته عمران می باشد،همچنین بررسی پی و اسکلت ساختمان در هنگام خرید نیز می تواند راهگشا باشد.
البته از آنجا که اغلب سازندگان ویلا در خارج از محدوده و حریم قانونی شهر آبسرد بصورت غیر مجاز و تنها ظرف چند روز نسبت به احداث بنا اقدام کرده اند لذا مطالبه چنین نقشه هایی از ایشان عملاً امکان پذیر نبوده و مطمئناً با توجیهات عجیب و غریب فروشندگان مواجه خواهید شد، از سوی دیگر بررسی فونداسیون و اسکلت ساختمان پس از اتمام عملیات اجرائی آن کاری تخصصی و مشکل می باشد که فقط از عهده مهندسین و کارشناسان خبره و مجرب بر می آید و افراد عادی تقریباً از این کار ناتوان هستند.
در این میان شاید ساده ترین روش برای تشخیص استحکام بنا بررسی چشمی قطر ستون ها و سازه های سقف است که می تواند تا حدودی برای خریداران اطمینان ایجاد نماید.
به هر حال فراموش نکنید که خرید ویلاهای فاقد مجوز ساخت گاهی اوقات می تواند نتایج فاجعه باری را برای شما ایجاد نماید چرا که اولاً شهرستان دماوند منطقه ای زلزله خیز بوده ثانیاً فاصله منطقه آبسرد و بویژه مناطقی نظیر هومند مرانک و هومند اهران و هومند وادان از گسل اصلی مشاء کمتر از 20 کیلومتر می باشد و ثالثاً تاب آوری ساختمان های فاقد فونداسیون و سازه استاندارد در مقابل زمین لرزه های متوسط و شدید بسیار کم بوده و یک زلزله بالای 6 ریشتر به راحتی می تواند ویلاهای چند ده میلیاردی را تبدیل به یک ویرانه نماید.
پس در هنگام خرید هوشیار باشید...!