IMAGE آیا شما عوارض تفکیک ملک خود را پرداخته اید؟
جمعه, 29 آذر 1398
یکی از مواردی که بسیاری از خریداران و حتی فروشندگان... ادامه مطلب ...
IMAGE اطلاعیه در خصوص انتقال اسناد پلاک 89 اصلی حوزه ثبتی دماوند
پنج شنبه, 16 مرداد 1399
به اطلاع کلیه خریداران محترم املاک واقع در محدوده پلاک... ادامه مطلب ...
IMAGE اهمیت عوامل فنی در هنگام انتخاب و خرید ویلا در آبسرد
دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399
بسیاری از ما از تکان های ناگهانی و شدید زلزله هراس... ادامه مطلب ...
IMAGE بدون تحقیق و مشورت در آبسرد ملک نخرید
دوشنبه, 09 دی 1398
این روزها خرید ملک در آبسرد اندکی دشوار شده چرا که از... ادامه مطلب ...
IMAGE بدون مشورت با کارشناس متخصص در دماوند ملک نخرید
پنج شنبه, 22 آبان 1399
تنظیم قرارداد خرید و فروش املاک امری تخصصی است، اما... ادامه مطلب ...

نحوه صحیح و قانونی تحویل زمین-ویژه منطقه آبسرد

نحوه صحیح و قانونی تحویل زمین-ویژه منطقه آبسرد

مواد 367 تا 389 قانون مدنی به یکی از مهمترین آثار عقد بیع یا همان خرید و فروش اشاره داشته و به تشریح مبحث تسلیم مبیع می پردازد.
تحویل مبیع(تسلیم و قبض مبیع) در رابطه با اموال غیر منقول و بویژه املاک تابع شرائط خاصی بوده و به همین دلیل قانونگذار تدابیر خاصی را در این مورد در نظر گرفته است ولی بطور کلی قانون و قانونگذار جهت رفع ابهام از نحوه تسلیم مبیع با توجه به کمیت و کیفیت مبیع نحوه آن را تابع عرف محل قرار داده و ماده 369 قانون مدنی بیان می دارد:« تسلیم به اختلاف مبیع به کیفیات مختلفه است و باید به نحوی باشد که عرفاً آن را تسلیم گویند»

در اغلب با توجه به اینکه اغلب املاک واقع در داخل بافت شهری و روستائی در بیشتر نقاط کشور دارای سند مالکیت شش دانگ تفکیکی بوده و حدود و ابعاد آنها مشخص می باشد لذا تسلیم اینگونه املاک به سهولت و به صرف تحویل کلید و نقل و انتقال سند انجام پذیرفته و پیچیدگی خاصی در رابطه با تسلیم و قبض اینگونه مشاهده نمی گردد.
ولی در منطقه آبسرد( و بطور کلی شهرستان دماوند) به علت اینکه بیش از 90درصد اراضی دارای سند مشاعی و غیر تفکیکی بوده و سهم خریدار قسمت کوچکی از یک پلاک بسیار بزرگ می باشد و حتی بسیاری از این املاک فاقد دیوار و مرز و حتی راه و نشانی مشخصی بوده لذا امکان تسلیم مبیع به شیوه مرسوم در شهرهای بزرگ وجود نداشته و به ناچار باید از ساز و کارهای خاصی و بعضاً پیچیده ای برای این مهم بهره گرفت.
بطور کلی اصلی ترین روش جهت تحویل دادن املاک مشاعی فاقد مرز و دیوار و نشانی،در زمان قدیم تنظیم صورتجلسه تحویل و نوشتن حدود اربعه ملک در آن بود ولی این روش در حال حاضر حداقل در منطقه آبسرد دماوند دیگر پاسخگو نیست چرا که اولاً مالکین املاک مجاور دائماً در حال تغییر هستند و بسیاری از املاک مجاور نیز در حال تفکیک و تغییر چهره...!
مرزی که روزگاری به باغ فلان شخص محدود بود امروز به دیوار چندین ویلا با مالکین مختلف محدود می باشد و نهر آب تبدیل به لوله کشی و راه شده و کوچه باغ تبدیل به کوچه 6 متری و...
ضمن آنکه خیلی از پدیده های طبیعی حالتی مبهم و کلی داشته و قابل اتکاء نمی باشند مثلاً محدود نمودن مرز ملک به تپه نوعی آدرس دادن مبهم است و قابل اتکاء نمی باشد.
لذا جهت رفع این مشکل سالهاست که افراد از کروکی یا نقشه بهره گرفته و در سالهای اخیر جهت رفع کلیه ابهامات در هنگام تحویل طرفین نسبت به امضاء نقشه یو تی ام( (UTM)اقدام می کنند.
نقشه یو تی ام با تعیین محل دقیق هر یک از نقاط و زوایای ملک در طبیعت جای هرگونه شک و شبهه ای را گرفته و آدرسی دقیق از محل وقوع ملک را به ما می دهد.

ولی تنظیم و تبادل نقشه یو تی ام به چه شکل باید باشد؟

اصولاً نقشه یو تی ام ملک باید در دو نسخه تهیه شده و هر دو نسخه بوسیله طرفین قرارداد امضاء شده و بوسیله نقشه بردار نیز مهر و امضاء گردد.
البته در املاک دارای دیوار و بنا علاوه بر نقشه یو تی ام تنظیم و امضاء صورتجلسه تحویل نیز انجام گرفته و مانند سایر املاک محصور کلید نیز تحویل خریدار گردد.
لازم به یادآوری است یکی از راهکارهای شناسائی معارض و مدعی در رابطه با املاک اجرای پی کنی و دیوار کشی به دور ملک بر اساس نقشه یو تی ام می باشد و در صورت نبود نقشه یو تی ام امضاء شده بوسیله فروشنده قطعاً نتیجه در دادگاه به ضرر خریدار خواهد بود.
بدیهی است نقشه های یو تی ام باید دارای مختصات کامل و صحیح(طول و عرض جغرافیائی بر اساس فرمت UTM)برای تمام نقاط و زوایا بوده و قبل از امضاء از سوی خریدار ،بوسیله کارشناس خبره مورد اعتماد خریدار جانمائی گردد.

شما می توانید در صورت داشتن هر نوع سئوال در رابطه با موضوع تحویل ملک و یا نیاز به جانمائی از خدمات مرکز خدمات حقوقی آبسرد بهره مند شوید.