IMAGE آیا شما عوارض تفکیک ملک خود را پرداخته اید؟
جمعه, 29 آذر 1398
یکی از مواردی که بسیاری از خریداران و حتی فروشندگان... ادامه مطلب ...
IMAGE اطلاعیه در خصوص انتقال اسناد پلاک 89 اصلی حوزه ثبتی دماوند
پنج شنبه, 16 مرداد 1399
به اطلاع کلیه خریداران محترم املاک واقع در محدوده پلاک... ادامه مطلب ...
IMAGE اهمیت عوامل فنی در هنگام انتخاب و خرید ویلا در آبسرد
دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399
بسیاری از ما از تکان های ناگهانی و شدید زلزله هراس... ادامه مطلب ...
IMAGE بدون تحقیق و مشورت در آبسرد ملک نخرید
دوشنبه, 09 دی 1398
این روزها خرید ملک در آبسرد اندکی دشوار شده چرا که از... ادامه مطلب ...
IMAGE بدون مشورت با کارشناس متخصص در دماوند ملک نخرید
پنج شنبه, 22 آبان 1399
تنظیم قرارداد خرید و فروش املاک امری تخصصی است، اما... ادامه مطلب ...

آیا شما عوارض تفکیک ملک خود را پرداخته اید؟

آیا شما عوارض تفکیک ملک خود را پرداخته اید؟

یکی از مواردی که بسیاری از خریداران و حتی فروشندگان باغ و زمین و ویلا در حریم شهر آبسرد به آن توجه نداشته و در بلند مدت برای آنها دردسرزا می گردد عدم پرداخت عوارض تفکیک(دیوارکشی) به شهرداری و یا عدم رعایت تشریفات قانونی مربوط به این کار می باشد.

بطور کلی در مناطقی که در محدوده قانونی(بافت) و حریم شهر آبسرد می باشند(نظیر هومند آبسرد و هومند کیلان و کوهان  و بخشی از مناطق شمال غرب روستای زان) مالکین اراضی و باغات موظفند همزمان با تفکیک زمین خود به قطعات کوچکتر نسبت به پرداخت  عوارض تفکیک یا همان عوارض دیوارکشی یا فنس کشی طبق قیمت کارشناسی منطقه اقدام نمایند.

نکته قابل توجه آنجاست که بسیاری از افراد در سالهای گذشته یا اصلاً پولی بابت دیوارکشی و تفکیک به شهرداری نپرداخته اند و یا اگر پرداختی داشته اند براساس قیمت کارشناسی نبوده و در بسیاری از موارد نیز عوارض مربوطه را بصورت کامل پرداخت نکرده اند.

البته کسانیکه سابقاً مبالغی را به عنوان علی الحساب پرداخت کرده اند در زمان ارجاع پرونده به کمیسیون ماده 77 قانون شهرداری(کمیسیون حل اختلاف مودی و شهرداری بابت نرخ گذاری عوارض)می توانند درخواست محاسبه مجدد نموده و پرداخت های سابق را به عنوان بخشی از عوارض فعلی در نظر بگیرند.

نحوه صحیح قیمت گذاری املاک جهت پرداخت آن است که ملک و ابنیه و مستحدثات آن از طرف یک نفر کارشناس رسمی دادگستری معتمد شهرداری(ودر صورت اعتراض هیات کارشناسان رسمی دادگستری)قیمت گذاری شده و معادل 43/75 درصد بهای ملک یا بصورت زمین(درخصوص زمین های بزرگ در داخل محدوده شهر) و یا معادل ريالی آن به شهرداری پرداخت می گردد.

رعایت این تشریفات و همچنین نحوه قیمت گذاری نکته اساسی بوده و پرداخت های قبلی تحت هر عنوان فقط به عنوان پرداخت علی الحساب تلقی شده و تصفیه حساب تلقی محسوب نمیگردد.

نحوه قیمت گذاری و ماخذ و مبنای تعیین نرخ عوارض کاملاً تحت اختیار شهرداری بوده و درصورتیکه کارشناسان رسمی قیمت ملک را کمتر از نرخ معمول منطقه تعیین نمایند شهرداری می تواند پرونده را به هیات کارشناسی ارجاع نموده و معمولاً کارشناسان رسمی طرف قرارداد شهرداری بر اساس نظر شهرداری اقدام به قیمت گذاری می نمایند.

البته شهرداری هیچگاه برای وصول این عوارض به سراغ مالکان نرفته و صرفاً در زمان مراجعه مالکان جهت گرفتن خدمات و انشعابات، پرونده دریافت این نوع عوارض به جریان افتاده و با توجه به مراجعه مودی به شهرداری معمولاً هیچگونه ارفاق و مساعدتی به حال مودی نشده و اعداد و ارقام سنگینی از مودیان دریافت می گردد.

پس در زمان خرید ملک حتماً از فروشنده بخواهید که فیش پرداختی عوارض تفکیک را به شما ارائه داده و یا در حضور شما پرونده را از بایگانی شهرداری دریافت داشته و از طریق واحد درآمد شهرداری وضعیت پرداخت عوارض تفکیک را تعیین تکلیف نماید چرا که در صورت عدم پرداخت این عئارض شما در آینده مسئول پرداخت خواهید بود و شاید مجبور شوید به اندازه قیمت زمین به شهرداری عوارض پرداخت نمائید.